آناتومی گوش انسان به چه شکل است ؟

يکشنبه 13 مرداد 1398
17:15
اهورا مشکینی

ساختمان گوش انسان به چه صورت است

آناتومی شنوایی و ساختار گوش و شنوایی انسان مبحث و معقوله ی کاملا پیچیده ای است که در کل به دو بخش اصلی تقسیم می شود اولین بخش شنوایی پیرامونی و دومین بخش شنوایی مرکزی است که در ادامه به طور کامل به بررسی آن خواهیم پرداخت .

اجزای گوش کدام اند؟

اجزای گوش کدامند

در مبحث ساختار گوش و شنوایی باید گفت که شنوایی شامل دو بخش شنوایی پیرامونی و شنوایی مرکزی است، در ابتدا به سیستم شنوایی پیرامونی در انسان می پردازیم که شامل سه بخش می باشد. بخش خارجی گوش، بخش میانی گوش و بخش داخلی گوش که در ادامه به طور مجزا به بررسی تک تک آنها خواهیم پرداخت.

و اما سیستم شنوایی مرکزی شامل عصب شنوایی است که راه پیچیده ای به ریشه ی مغز و کمک به هدایت رو به جلوی شنوایی شما به پوسته ی مغز دارد.

اجزای گوش که در ساختار شنوایی پیرامونی به آن اشاره کردیم به شرح زیر است:

1.بخش خارجی گوش :

این بخش متشکل از لاله ی گوش یا همان جناح گوش می باشد که کانالی به پرده ی گوش است.

2.بخش میانی گوش:

این قسمت از گوش بسیار کوچک می باشد و متشکل از فضای اشباع شده از هواست که شامل سه استخوان بسیار کوچک با عنوان مالئوس می باشد که در حقیقت استخوانچه نامیده می شوند. مالئوس در حقیقت به پرده ی گوش و قشر خارجی گوش متصل است و شامل سه قسمت ear drum-incus-stapes می باشد، این استخوان در حقیقت کوچکترین استخوان موجود در بدن انسان است .

3.گوش داخلی:

گوش داخلی شامل دو ارگان شنوایی و تعادل سازی ست، قسمت شنوایی در گوش داخلی ما حلزون گوش نامیده می شود (cochlea) که برگرفته از واژه ی یونانی Snail به معنی حلزون است و دلیل این نامگذاری تشابه شکل این قسمت از گوش با شکل فیزیکی حلزون است.

حلزون گوش شامل هزاران سلول و سنسور است که به آن در اصطلاح سلول های مویی گویند و به سیستم مرکزی گوش به وسیله ی عصب شنوایی وصل است. در آخر اضافه می کنیم که مبحث ساختار گوش و شنوایی بسیار گسترده است و نیاز به بررسی دقیق دارد .

مرحله ی اولیه در نحوه ی شنوایی انسان

در مبحث ساختار گوش و شنوایی باید گفت که فیزولوژی شنوایی دقیقا مانند آناتومی شنوایی بسیار پیچیده می باشد و درک این پیچیدگی با در نظر گرفتن نقش هر قسمت از گوش که قبل تر در همین مقاله به طور مفصل مورد بحث قرار گرفت آسان تر خواهد بود .

امواج شنوایی که در حقیقت همان ارتعاشات موجود در هوای اطراف ما هستند توسط جناح اصلی گوش ما در هر دو طرف سر ما جمع آوری می شوند و به صورت قیفی شکل وارد کانال گوش ما می شود، این امواج صدا سبب ارتعاش پرده ی گوش ما می شود.

پرده ی گوش بسیار حساس است و ارتعاشات صدایی در کانال گوش را به راحتی شناسایی می کند و همچنین صداهای ضعیف را با الگو ی ارتعاش فوق العاده پیچیده ای وارد گوش می کند.

بعد از ورود صدا به پرده گوش و ایجاد ارتعاش در کانال گوش چه اتفاقی می افتد؟

ارتعاشات گوش سبب حرکت امواج صوتی به صورت زنجیره ای در استخوان های کوچک می شود و بعد از آن صدا وارد گوش میانی و در نهایت ورود به حلزون گوش در قسمت گوش داخلی می شود، دلیل این اتفاق حضور سه استخوان کوچک و غشای پوششی آنها ست که گوش میانی را از حلزون گوش در گوش داخلی جدا می سازد. به محض ارتعاش استخوان (staps) در گوش میانی مواد آبگونه در حلزون گوش حرکت کرده و به طور میکروسکوپی سبب حرکت خیلی کم سلول های مویی می شود . این سلول های مویی موجود در حلزون گوش عکس العمل های متفاوتی نسبت به فراکانس و طول صدای وارد شده نشان می دهند .صداهای بلند قسمت تحتانی از سلول های مویی در حلزون گوش و صداهای کم قسمت فوقانی از حلزون گوش را درگیر می کند . در نهایت تحرکات عصبی راه پیچیده ای را برای رسیدن به مغز قبل از اینکه عمل شنوایی انجام شود می پیماید و در اینجاست که است جریانهای امواج عصبی به صوت و صدای معنی دار تبدیل می شوند.

علمکرد گوش برای شنیدن

برای فهم ساختار گوش و شنوایی باید دانست که ابتدا صدا به صورت قیفی شکل وارد کانال گوش می شود و سبب لرزش پرده ی گوش می شود و ارتعاش پرده ی گوش صورت می گیرد، ارتعاشات صدایی از استخوانچه های ورودی کانال گوش گذشته و وارد قسمت حلزونی گوش می شود و بعد مایع آبگونه موجود در قسمت حلزونی به حرکت در می آید و سبب تغییر حالت سلول های مویی می شوند، این سلول ها در ایجاد سیگنالهای عصبی که توسط عصب شنوایی برداشت می شود نقش اصلی را دارند. به طور کلی شنوایی صداهایی با امواج بالا با یک قسمت حلزون گوش و صداهای با امواج پایین با قسمت دیگر حلزون گوش انجام می شود. در نهایت در عصب های شنوایی سیگنال های به وجود می آید که به مغز منتقل می شود و در نهایت شنوایی انجام می شود.

علمکرد گوش در حفظ تعادل

جالب است که هنگامی که بحث ساختار گوش و شنوایی و کاربرد گوش به میان می آید همه ی ما عملکرد اصلی گوش را مرتبط با شنوایی میدانیم و برای ما گوش عضو و یا ارگانی از بدن است که به وسیله ی آن صدا ها شنیده می شوند اما باید گفت که گوش وظیفه ی مهم دیگری نیز دارد که عموم مردم از وجود آن ناآگاه اند.

گوشها کمک به برقراری تعادل در بدن شما می کند، بدون گوشها بدن ما قادر به تحمل نیروی گرانشی زمین نخواهد بود و حفظ تعادل برای ما ناممکن خواهد بود. برای اطلاع از نحوه ی عملکرد گوش در حفظ تعادل شناخت ساختار اصلی گوش الزامی ست .

اهمیت توجه به وضعیت شنوایی

اهمیت توجه به وضعیت شنوایی

عموم مردم تنها زمانی به فکر معاینه ی گوش و شنوایی خود می افتند که به یکی از مشکلات زیر بر بخورند:

-هنگام احساس درد در اطراف گوش به خصوص دردهای تیز و مداوم که آنها را یک یا دو روز متوالی اذیت کند .

– به محض مشاهده ی خروج چرک و ترشح و خون از گوش .

– هنگامی که فرد احساس کنید چیزی در داخل گوشش گیر کرده است .

– هنگامی که فرد احساس کند به طور کلی شنوایی گوش خود را از دست داده است .

– وقتی فرد احساس کند که شنوایی اش نسبت یه قبل رو به افول است .

لازم به تذکر است گوش و شنوایی شما باید به طور مداوم توسط متخصصین شنوایی چک شود و نداشتن علایم ذکر شده در بالا نشانی از سلامت گوش و شنوایی شما نیست .

کم شنوایی به علت اختلال عملکرد گوش

میدانیم که اختلال شنوایی با کهولت سن امری رایج است و آمار نشان داده که در امریکا از هر سه نفر، یک نفر در رده ی سنی 65 تا 75 دچار به اختلالات شنوایی می شود و با افزایش این رده ی سنی تا 75 سال این آمار بالاتر رفته و به طوری که به از هر دو نفر بالای سن 75 یک نفر دچار کم شنوایی و مشکلات شنوایی می شود.

کم شنوایی در افراد به سه نوع اختلال در عملکرد گوش ربط دارد :

1-اختلالاتی که گوش خارجی و گوش میانی سبب پدید آمدن آن شده است .

2-اختلالاتی که گوش داخلی باعث به وجود آمدن آن شده است .

3-ترکیبی از اختلالات گوش میانی و خارجی با گوش داخلی .

چه بخش هایی از ساختمان گوش در افراد کم شنوا آسیب دیده است؟

به طور معمول دلیل اصلی کم شنوایی در افراد با مشکلات شنوایی مورد صدمه واقع شدن گوش داخلی یا به طور دقیق تر همان حلزون گوش یا عصب های شنوایی است. مشکل شنوایی در گوش زمانی اتفاق می افتد که سلول های مویی گوش نتوانند وظایف خود را به درستی انجام دهند.

رابطه ی بین سلامت گوش و تشخیص مزه ی مواد غذایی

جالب است بدانیم که گوش ما به هنگام مزه کردن مواد غذایی در دهان سیگنالهایی به مغز می فرستد که می تواند کمک شایانی به تشخیص آن مزه ی خاص کند. نمیتوان 100 درصد مدعی بود که گوش ما وظیفه مزه کردن غذاهای وارد شده به بدن ما را دارد، اما می توان به راحتی ادعا کرد که بخشی از عصبی با نام chorda tympani به طور جالبی از گوش میانی عبور کرده و به قسمتی از زبان ما متصل است و از آنجا به مغز ما سیگنالهایی میفرستد.

شنوایی در زمان خواب و ناهشیاری

شنوایی در زمان خواب و نا هشیاری

گوش شما هیج وقت از کار نمی افتد و دائما در حال کار کردن است، شما هیچ وقت قادر به انجام کاری نیستید که منجر به از کار افتادن گوشتان شود، حتی زمانی که در خواب هستید گوش شما در حال پردازش صداهای پیرامون شما است و تنها تفاوت عملکرد شنوایی شما نسبت به زمان بیداری این است که پروسه ی پردازش و دریافت صداها از طریق مغز شما متفاوت خواهد بود، پس گوش شما فارق از حالت فعلی شما صداها را دریافت میکند و در نهایت به مغز شما میرساند، پس گوش شما در زمان هوشیاری و ناهشیاری به طور دائم و پیوسته در حال کار و پردازش است .

نقش جرم گوش ( مایع زرد رنگ چسبنده )

جرم داخل گوش شما در حقیقت ترکیبی از چربی، عرق و سلولهای مرده ی پوست گوش شماست. مواد مومی زرد رنگ در داخل گوش بیرونی شما در کانال گوش شما نقش تمیز کنندگی گوش شما را دارد .جنس اصلی این مایع زرد رنگ که ما آن را جرم می نامیم به صورت چسبنده است که می تواند ذرات کثیفی وارد شده به گوش شما را به دام انداخته و از گوش شما در برابر آنها محافظت کند.

به زبان دیگر می توان جرم گوش را یک نوع فیلتر و یا عایق ما بین گوش شما و دنیای خارج از گوش شما دانست .

چه زمانی جرم گوش نشانه ی بعدی برای سلامتی گوش شماست ؟

باید توجه داشته باشیم که مشاهده ی میزان بیش از حد از جرم در داخل گوش شما نشانه ی خوبی نخواهد بود در صورت مشاهده ی جرم بیش از حد مراجعه به پزشک ضروری ست و لازم به ذکر است که قبل از مراجعه به پزشک از تلاش برای تمیز کردن گوش خود و خارج کردن جرم های موجود به وسیله ی گوش پاک کن و یا ناخن انگشت دست و یا هر چیزی دیگری به شدت خودداری نمایید .

تفکرات چینی های باستان در رابطه با ظاهر گوش

چینی ها ی باستان تفکرات جالبی در رابطه با گوش داشتند، آنها معتقد بودند که هر قسمت از گوش انسان نماد چیزی ست، آنها بلندی و بزرگی گوش را مظهر و نشان بلندی زندگی فرد و ضخامت و پهنی گوش را نشانی از ثروت می دیدند.

طبیعی بود که آنها توقع داشتند که پادشاهان و امرای زمانشان دارای گوش بزرگ و پهنی باشند و این امر را در مجسمه های بودایی هم میتوان به وفور مشاهده کرد.

آیا مصرف گوش پاک کن به سلامتی و ساختار گوش شما آسیبی میزند؟

آیا مصرف گوش پاک کن به ساختار گوش شما آسیب میزند

گوش پاک کن در نگاه اول به نظر بی خطر می آید اما باید دانست که استفاده از آن به منظور تمیزی گوش می تواند به طور جدی به سلامت گوش شما صدمه وارد کند. با این حال افراد زیادی در سراسر دنیا اصرار به استفاده از این گوش پاکن ها را دارند و معتقدند تمیز کردن گوش با گوش پاک کن لازم است و خارج کردن جرم از داخل گوش به آنها حس رضایت می دهد.

متخصصان پزشکی سالهاست که به انسان در رابطه با استفاده از گوش پاک کن اخطار داده اند چرا که فجایع زیادی در این باب دیده اند. این متخصصین بر این باورند که تنها دلیل بروز همچنین مشکلاتی این است که فرد احساس می کند خود توانایی تمیز کردن گوش خود را دارد که باید گفت همچین کاری می تواند عواقب سنگینی برای کانال گوش شما داشته باشد.

چگونه به سلامت گوش خود کمک کنیم ؟

برای حفظ سلامت گوش خود لازم است به ساده ترین و مقدماتی ترین نکته که همان استفاده نکردن از گوش پاک کن و یا هر شئی خارجی دیگری و یا حتی ناخن انگشت به منظور تمیز کردن گوش و خارج کردن جرم از داخل گوش، توجه شود .

مدام به خاطر داشته باشید که شما مسئول سلامتی گوش خود هستید ، اگر صدای تلویزیون و یا موزیک و یا بازی کامپیوتری زیاد است و شما میدانید که این صدا از حد معمول صدایی که باید به گوشتان وارد شود بیشتر است به سرعت برای کم کردن صدا اقدام کنید.

در مکانهایی که میدانید امکان پخش صدای بلند هست از گوشی های هدفون استفاده کنید چرا که این صداهای بلند به مرور زمان به گوش شما و سلامتی شنوایی شما آسیبهای جدی و جبران ناپذیری را خواهد زد. در آخر باید اضافه منیم که توجه به ساختار گوش و شنوایی و مطالعه در این راستا میتواند مقدمه ای برای حفاظت از گوش شما باشد .

منبع: آناتومی گوش انسان به چه شکل است ؟


[ بازدید : 6 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]
نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به تازهای سلامت و پزشکی است. || طراح قالب avazak.ir
ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک دانلود تک آهنگ خرید ملک در ترکیه خرید آنتی ویروس خرید ملک در ترکیه ثبت شرکت ثبت برند و لوگو اخذ کد اقتصادی ثبت تغییرات شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت مسئولیت محدود سوالات استخدامی اموزش و پرورش خرید آنتی ویروس نرم افزار حسابداری
بستن تبلیغات [X]